Vanaf 14 februari 2026 opent in Enschede, waar Bas Kosters aan de kunstacademie AKI zijn artistieke carrière begon, zijn eerste grote overzichtstentoonstelling van tien jaar autonoom werk in Rijksmuseum Twenthe.
Many Loving Arms is geen traditionele tentoonstelling. Het is een universum dat je omhelst. Bas bouwt een wereld die barst van kleur, zachtheid en weerbaarheid. Een plek waar zelfliefde geen luxe is, maar noodzaak. Waar queerness, hoop, sensualiteit en kwetsbaarheid samen een taal vormen die je niet alleen ziet, maar voelt. Het werk is uitbundig én intiem, lichtvoetig én scherp. Bas nodigt je uit in een wereld waarin iedereen ruimte mag innemen, zichzelf mag uitvinden en soms even mag leunen op duizend denkbeeldige armen.
De wereld van Bas Kosters
Achter die kleurrijke energie schuilt een onderzoek dat verder reikt dan vorm of expressie. Kosters verkent hoe mensen zich staande houden in een wereld die vrijheid en geluk centraal stelt, maar tegelijk gevoelens van druk, ontheemding en competitie oproept. Zijn wandtapijten, sculpturen, keramiek en tekeningen zijn manieren om fundamentele vragen te onderzoeken: hoe vind je veiligheid, hoe maak je ruimte voor jezelf, hoe leef je met kwetsbaarheid en verlangen? Thema’s als eenzaamheid, zelfliefde, sensualiteit en queerness krijgen bij Kosters een beeldtaal die zowel zacht als scherp is. Zijn werk laat zien hoe verbeeldingskracht, humor en zachtheid tegenkrachten kunnen vormen in een tijd waarin nuance en menselijkheid onder druk staan.
De wereld van Bas Kosters blijft niet binnen de tentoonstellingsruimte van het museum. Zo begroet het monumentale It’s Me bezoekers in het museumcafé, een vrolijke, gespierde, eigenzinnige herinnering dat heldendom niet alleen toebehoort aan wie als held wordt gezien.
14 februari: Opening vol liefde
Deze tentoonstelling opent, hoe kan het ook anders, op Valentijnsdag. Many Loving Arms is een feest van verbinding. Het museum opent met workshops, muziek en ontmoetingen die het hart van Bas’ werk laten kloppen. Iedereen is welkom.
Studiobezoek en perspreview
Op vrijdag 13 februari organiseren wij een perspreview die start om 12.00 uur. Bas Kosters vertelt over zijn werk en neemt je samen met conservator Josien Beltman mee door de tentoonstelling. Er wordt een lunch verzorgd.
Aanmelden kan via een mail naar: w.tempelman@rijksmuseumtwenthe.nl.
Studiobezoek – op afspraak
Bas werkt in zijn studio in Amsterdam aan de laatste stukken voor Many Loving Arms. Hij nodigt je van harte uit in zijn studio om zijn werkproces te laten zien en waar hij meer vertelt over zijn werk. Wil je een kijkje nemen bij Bas neem dan contact op met Wilma Tempelman (Teamleider Marketing en Communicatie Rijksmuseum Twenthe) voor het plannen van een afspraak: w.tempelman@rijksmuseumtwenthe.nl.
Publicatie
Bij de tentoonstelling verschijnt een rijk geïllustreerde, tweetalige publicatie in samenwerking met Waanders Uitgevers. Het boek toont de belangrijkste projecten en series uit tien jaar autonoom werk, met veel paginavullende afbeeldingen die de gelaagde wereld van Bas tot leven brengen. Kunstjournalist Edo Dijksterhuis schreef een uitgebreid essay over de ontwikkeling van Bas in deze periode en de plek die zijn werk inneemt binnen de hedendaagse kunst.
Queertours
We vinden het belangrijk om bij deze tentoonstelling de Queer community in Twente een platform te bieden. Dit doen we onder andere door het samenstellen van een nieuw Queertour- team. De Queer-rondleiders verzorgen vanuit hun eigen perspectief en met een persoonlijk verhaal rondleidingen door de tentoonstelling.

